Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki
w Lipnicy Małej

Dzień Regionalny

Dzień Regionalny

   „Orawo! Ziymio nasa świynto

     Wielko miłości niepojynto.”

 

DSC_03886 marca 2017 roku tradycyjnie  po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Regionalny, któremu przyświecały słowa Emila Kowalczyka będące apostrofą do Orawy, jako ziemi umiłowanej przez żyjących tu mieszkańców.

Dzień ten był bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności szkolnej. Kultywowanie tradycji, zwyczajów Orawian , to ważny element wychowawczy uczniów, na co zwróciła uwagę już na początku uroczystości pani dyrektor Beata Bochaczyk: „Nasza mała ojczyzna- Orawa ma w naszym życiu wielkie znaczenie. To tu na tej skalistej ziemi pracowali nasi pradziadkowie i dziadkowie. To oni wpajali nam wartości bycia Polakami, Orawianami. Wpojone nam tradycje oraz gwarę chcemy kultywować i przekazać następnym pokoleniom.”

Dzień poświęcony rodzimej kulturze orawskiej był okazją do zaprezentowania dorobku Orawian m.in. zwyczajów, muzyki, gwary, stroju. W naszej   uroczystości  wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele, wielu rodziców, a także  pan Antoni Karlak Wójt Gminy Jabłonka, pani Maria Staszkiewicz dyrektor CUW w Gminie Jabłonka, radni naszej miejscowości pani Wilma Zubrzycka, pan Józef Pakos, pan Leon Łuka-sołtys, pani Barbara Łuka- wieloletni dyrektor szkoły, ks. Kanonik Adam Leśniak, dk. Wojciech Borowiec.

W scenerii izby orawkiej uczniowie klasy 0a i 0b  pod kierunkiem pani Danuty Pezdek oraz pani Barbary Wnęk-Kurzawa przygotowali inscenizację o herbie Orawy „Niedźwiydź ze smreckamibedzie w herbie Orawy wiekami.”

Uczniowie klas I-III recytowali wiersze Emila Kowalczyka, zaś  dziewczęta i chłopcy klas starszych zaprezentowali kilka obrazków zaczerpniętych z codziennego życia, wywołujących uśmiech na twarzy , fikcyjnych, ale i tych całkiem autentycznych m.in. oczekiwanie na kolędę, porządki przed Wielkanocą, perypetie domowników – dziadków, rodziców, dzieci; w różnych momentach ich życia. Zwrócono tutaj uwagę na szacunek dzieci wobec dorosłych, pracowitość, obowiązkowość, a napiętnowano ludzkie przywary: gadulstwo, kłamstwo, lenistwo, bylejakość. Na koniec pokazano urywek z eliminacji do konkursu
„Jezeknojpiykniyjso w dziedzinie”, gdzie zwrócono uwagę na problem dominacji telewizji tak w świecie uczniów, jak i dorosłych.

Program, scenariusz i dekoracje został przygotowany pod kierunkiem pani Katarzyny Karkoszki  oraz pani Beaty Dudek.

Uroczystość muzycznie uświetniali uczniowie naszej szkoły należący do Zespołu Małolipnicanie, w chórku szkolnym zaśpiewały uczennice z klasy piątej.