Niecodzienna lekcja historii

W setną rocznicę obchodów roku Odzyskania Niepodległości przez Polskę dnia 23 maja 2018 r. w naszej szkole odbyła się lekcja historii przeprowadzona przez grupę rekonstrukcyjną „Rekonstrukto”. Uczestniczyły w niej dzieci i młodzież wszystkich klas naszej szkoły. Członkowie grupy przedstawili i omówili umundurowanie i broń z okresu obejmującego lata od utraty do odzyskania niepodległości przez Polskę. Omówione zostały przyczyny utraty niepodległości w wyniku rozbiorów oraz próby jej odzyskania poprzez powstania narodowowyzwoleńcze. Można było zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem formacji zwanej szwoleżerami. Dzieci zobaczyły replikę muszkietu, który stanowił broń palną z bagnetem umożliwiającym walkę wręcz. Uczniowie bardzo chętnie i licznie brali udział w pokazach. Mieli także okazję wykazania się wiedzą historyczną. Dowiedzieli się między innymi, jak poprzez musztrę szkolono żołnierzy oraz jak przedstawiała się organizacja i hierarchia wojskowa. Poznali rolę kobiet w walkach o wolność, które najczęściej były sanitariuszkami, ale niektóre jak np. Emilia Plater dowodziły nawet oddziałami powstańczymi. Spotkanie to stanowiło dla naszych uczniów ciekawą formę przybliżenia historii Polski.